Historia

We wrześniu 1995 w Szkole Podstawowej nr 2 w Świdniku w głowie młodej nauczycielki muzyki zrodził się pomysł utworzenia większego zespołu, który będzie muzyczną wizytówką szkoły. Pani Ewa Bieniek postawiła sobie za cel rozwijać talenty dzieci śpiewem wielogłosowym uświetniając szkolne święta i akademie.

Na początku nie było łatwo. Pracowała z zespołem wspólnie z Panią Wiolettą Kimak. Szybko jednak pozostała sama z tym ambitnym przedsięwzięciem. W repertuarze chóru CANTO znajdują się utwory różnych epok i o różnym charakterze. Dziewczęta śpiewają utwory patriotyczne, co szybko zaowocowało zaproszeniem zespołu do uświetniania oficjalnych uroczystości i świąt patriotycznych naszego Miasta Świdnik .

Chór wystąpił na uroczystościach patriotycznych w Krakowie w 2010 r. śpiewając wraz z tysiącem chórzystów z całej Polski pieśń ROTA w 100 - lecie jej pierwszego wykonania a w 600- lecie Bitwy pod Grunwaldem.

Na najważniejszym lubelskim konkursie Poezji, Prozy i Pieśni Patriotycznej w roku 2011 i 2014 zdobył najwyższą nagrodę. Chór z powodzeniem wykonuje muzykę religijną. Wystąpił w Międzynarodowym Konkursie Pieśni Religijnej w Rzeszowie, wielokrotnie wygrywał Powiatowe Konkursy Kolęd i Pastorałek , a w Będzinie w 2011 r. zakwalifikował się do Finału.

Złoty czas dla CANTO rozpoczął się 9 lat temu w 2006 roku kiedy przystąpił on do Ogólnopolskiego Programu Śpiewająca Polska. Ten moment odmienił oblicze zespołu. Pojawiły się stroje, o które zadbał Pan Burmistrz oraz możliwość wspaniałych koncertów , o które zadbały Kuratorki programu dla regionu lubelskiego Pani Małgorzata Nowak i Barbara Pazur.

Cykle szkoleń pozwoliły rozwinąć się chórowi i doskonale poprawiły jego warsztat.

Najważniejsze osiągnięcia zespołu:

  • Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Chórów Szkolnych a capella w Bydgoszczy - 2009 r.
  • Puchar Lubelskiego Kuratora Oświaty aż trzykrotnie - 2009, 2013 i 2014 roku
  • Puchar Prezesa Lubelskiego Oddziału Chórów i Orkiestr - również trzykrotnie 2013, 2014, 2015 rok.
  • Od trzech lat chór jest najlepszy w województwie w swojej kategorii spośród chórów Śpiewającej Polski.  Jesteśmy z nich dumni.
  • Najbardziej spektakularne koncerty to występy wraz z Orkiestrą Filharmonii Lubelskiej z cyklu Forum Lutosławskiego w Lublinie oraz w Warszawie na Uniwersytecie Fryderyka Chopina w roku 2013. Wraz z innym chórami Śpiewającej Polski nasz zespół wykonał kantatę "Dobro i zło" Bronisława Kazimierza Przybylskiego.
  • W Bułgarii w 2014 roku chór reprezentował nasz kraj i nasze miasto na Międzynarodowym Festiwalu Balkan Folk Fest w Kiten. Wiosną dotarł do nas werdykt Jury tego festiwalu . Canto otrzymał tam w kategorii chórów drugie miejsce.

Chór to nie tylko ciągłe próby i konkursy. Chór to zabawa, wycieczki, wspólne ferie warsztatowe , wakacje , wigilie , ogniska. Dyrygentka dba o dodatkowe atrakcje, a są nimi na pewno wyjazdy na musicale. Dziewczęta słuchają i uczą się od doświadczonych wokalistów jak wykorzystywać swoje walory głosowe.